2020. 10. 19. FRISSÍTÉS – UPDATE
Az aláírásgyűjtés még mindig zajlik, hiányzik minimum négy országból a kellő számú aláírás. „Egy európai polgári kezdeményezés akkor sikeres, ha összegyűlt összesen legalább egymillió támogató nyilatkozat, és a támogató nyilatkozatok száma legalább hét tagállamban elérte az adott tagállamra vonatkozóan előírt küszöbértéket.”
De már a finisben vagyunk. Rajta, húzzunk bele!
Itt írható alá a kezdeményezés:
angol nyelvű oldal: https://www.signiteurope.com/
német nyelvű oldal: https://www.signiteurope.com/de
magyar nyelvű oldal: https://irdala.hu/
A részleteket a kezdeményezésről lásd a cikkünkben alább és a megadott oldalakon.
2020. 05. 08. FRISSÍTÉS – UPDATE
Igen, megvan! (Itt olvasható is az eredmény) Sőt az aláírók száma csaknem 9000-el meghaladta az egymilliót. De ez még sajnos nem elég. Még legalább négy európai országból el kell érnie a szavazatoknak a szükséges minimális számot. Eddig az elegendő szavazatok Magyarországról, Romániából és Szlovákiából érkeztek.
AZ EREDMÉNY TANULSÁGAI, HIBÁK
- Mi az oka, hogy Európa más részein élő őshonos kisebbségek nem éltek ezzel a lehetőséggel? Hiszen sikeres akció esetén közvetlenül pályázhatnak az Uniónál?
- Hol vannak az Európa nyugati, délnyugati és középső részén kisebbségben élő, roma, német, fríz, dán, szorb, baszk, katalán, galíciai, örmény, rétoromán, gradistyei, bosnyák stb. nyelvű emberek?
- Nem értik, hogy róluk van szó? Ez nemcsak a magyarok ügye. A kisebbségben élő 100 millió európai etnikum között csak egy etnikum a magyarok egy része.
Természetesen, mint minden szavazási rendszernek, ennek is voltak hibái.
- A finisben megjelent a technika ördöge, és a rendszer akadozott, vagy hosszú ideig nem volt elérhető. Ezzel nyilván elveszett azok aláírása, akiknek elfogyott a türelmük, hogy újból próbálkozzanak.
- Ennél jóval nagyobb gondot vettünk észre, sajnos túl későn. (Ma jeleztük is a szervezőknek) A brüsszeli rendszer (tehát ha németre váltjuk a formulát) nem fogadta el a német „ß” betűt, pl. a „Straße„-ban, csak „ss” -el írható be (így Strasse). Ez a felület ugyanis igazolványok helyett lakcímet kért, a német lakcímekben pedig gyakori a Straße végződés.
Ha tehát a német nyelvű aláíró a szokott módon tölti ki a lakcím rovatát, akkor a „HIBA – HIBA – HIBA” jelzéssel utasította vissza a német aláíró felület az aláírást. De ettől a hibajelzéstől a német aláíró nem tudja meg, mi a hiba lehetséges oka, és így nem tudja megoldani a problémát. Egy idő után föladja a küzdelmet. Ez pedig azt jelenti, hogy több tízezer aláírás biztosan elveszett a német nyelvterületről.
Mindezek ismeretében európai polgárként elvárjuk az Uniótól, hogy megadja (a már korábban a koronavírus miatt) igényelt hosszabbítást!
Igen, ha aláírja itt ma éjfélig!
Az európai kontinensen több mint 100 millió európai 400-nál is több kisebbségi közösség valamelyikéhez tartozik. A kisebbség definíciója jelenleg: „Általában egy társadalmi csoporton belül az a kisebb létszámú csoport, amely valamilyen ismérv révén különbözik a többségtől. Leggyakrabban etnikai, nemzetiségi, nyelvi, vallási” alapon.” (EUROMOSAIC)
Másként az Európai Unió ca. 40 millió állampolgára valamely őshonos nemzeti kisebbségnek, vagy nyelvcsoportnak tagja. „Az Euromosaic tanulmány szerint több mint 60 őshonos regionális és kisebbségi nyelvi közösség található az Európai Unió területén és körülbelül 40 millió ember rendszeresen beszéli a regionális vagy kisebbségi nyelvét” (EUROMOSAIC)
Csak Magyarországon „a törvény értelmében honos nemzeti vagy etnikai kisebbségnek minősül a bolgár, a cigány, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán népcsoport. Magyarországi helyzetükre jellemző, hogy földrajzilag szétszórtan, mintegy 1500 településen élnek, és általában a településen belül is kisebbséget alkotnak.” (Nemzeti és etnikai kisebbségek)
Ha ma (május 7.) éjfélig aláírjuk azt a petíciót ami 2019. május 7-én indult, és elérjük online térben az egymillió aláírást, akkor az EU-s tagállamok őshonos nemzeti kisebbségei alanyi jogon pályázhatnak európai uniós támogatásokra.
Források:
- EUROMOSAIC – Kisebbségi és regionális nyelvek az EU-bani – NELU BRADEAN-EBINGER, Pdf
- Nemzeti és etnikai kisebbségek – A. Gergely András – Gelsei Gergő – Gergely Vera – Horváth Vera, pdf
Itt írd alá! Ha az oldal túlterheltség miatt nem működik, akkor kérjük, ne adja fel, keresse meg újra és újra. Együtt sikerülni fog! 🙂
Provincia