[Deutsche Übersetzung siehe unten]
A TÖRVÉNY
A digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény (DÁP Tv.)
A törvény célkitűzése:
A „törvény célja a digitális állampolgárság létrehozása”.
Mit jelent ez röviden a gyakorlatban?
A „1. § digitális szolgáltatások – különösen azonosítás és aláírás, biztonságos elektronikus kommunikáció és dokumentumkezelés, a szolgáltatásokhoz kapcsolódó online fizetési rendszer mobiltelefonon és egyéb hordozható, digitális adatkapcsolat létesítésére alkalmas eszközön történő ügyintézés elsődlegességét […] f) a magánjogi jogviszonyok digitalizációját. (Az idézet helye: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2300103.tv – Wolters Kluwer – Minden jog fenntartva!)
Előszó
Mielőtt még bárki „hozzánemértő”nek, internet- és digitalizálásellenesnek kiáltana ki, elárulom, hogy én személy szerint 1985-ben készítettem az első számítógépes programomat (bár csak rövid tanfolyamot végeztem hozzá, és inkább autodidakta „informatikus”nak, elsősorban felhasználónak tartom magamat), ez egy kis latin nyelvű oktató program volt, a nyelvtanításhoz.
Egyébként 1991 óta foglalkozom napi szinten a számítógépes-internetes világgal, az első e-mailfelhasználók voltunk a „Pegasus Mail„-nél. Ekkor még a DOS (Disk Operating System), azaz lemezek kezelésére képes operációs rendszerrel dolgoztunk. De belekóstoltam az Apple-rendszer világába is. Egy ideig azt is használtam.
Amikor a könyvkiadónkat létrehoztuk, nagyon hamar megkezdtük az online-kiadványok publikálását. Első books on Demand munkáink 2008-ban jelentek meg, amikor ez Magyarországon még kuriózumnak számított. Azóta pedig több weboldalt, blogot hoztunk létre, és működtetünk önerőből, ahol rendszeresen publikálunk, úgynevezett „internetes tartalomszolgáltatás” formájában is. Röviden szólva „otthon vagyunk” a digitális világban.
Ezek után azt is biztosan állíthatom, hogy nincs 100%-os biztonság. Ami egyszer kikerül az internetre, bárhogy is levédjük, az bármikor áldozatul eshet hacker-támadásnak, bármikor ellopható, ezért hiába törlöm, ha már korábban valaki lemásolta, keresőrobotok rögzítették, az ott fog keringeni a világhálón.
A legbiztonságosabb tehát a kettős: a digitális mellett a hagyományos formában történő, papíralapú tárolás. Ezért az elektronikusan megjelentetett könyveink mindegyikének van papíralapú változata is.
Ugyanígy senki sem garantálhat 100%-os védelmet a személyes adataim, szerződéseim, tulajdonlapom digitális tárolásánál. Ami látszólag a kényelmemet szolgálja. Hiszen amikor mindent digitálisan intézhetek, az egyszerű és gyors. Viszont ha adataimat csak digitálisan tárolják, ami gyakorlatilag bárki számára hozzáférhető, ha elég egy mobiltelefon, hogy igazoljam magamat…
…Akkor elég egy hiba, egy meggondolatlan lépés, és elveszíthetek mindent.
Egy film jut eszembe. Amikor először láttam, már akkor is nagyon megrázott a dolog, annak ellenére, hogy tartózkodó vagyok a könnyed akciófilmekkel szemben. Talán még ma is sci-finek tűnhet, ám sajnos már a történet előszobájában vagyunk. Tanulsága nagyon kemény, és sajnos aktuális; a személyiséggel való visszaélések előhírnöke az egyébként erősen kisarkított film: A hálózat csapdájában (1995)
Ennyi „kedvcsináló” után nézzük a lehetőségeinket, hogy digitálisak is legyünk és valóságos személyek is maradhassunk. A jelen törvények erre (még) lehetőséget adnak.
Főtéma
I. Ha valakinek volt Ügyfélkapu hozzáférési lehetősége, akkor ezek birtokában később is (2025 január 16. után) elvégezheti az Ügyfélkapu+ regisztrációját. De érdemes azért mielőbb, hiszen addig nem fog tudni belépni az elektronikus ügyintézési felületeire.
II. Ugyanakkor itt kell megcáfolni azt a tévhitet, miszerint „2025. december 31. után mindenki számára megszűnik az Ügyfélkapu+”.
Nem mindenki számára szűnik meg, csak azoknak nem lesz lehetséges az Ügyfélkapu+ használata, akik a DÁP Mobilalkalmazást aktiválták addigra.
Bővebben… Az elektronikus ügyintézés új szabályait a már említett digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény (DÁP Tv.), és a digitális állampolgárság egyes szabályairól szóló 321/2024. (XI. 6.) Korm. rendelet (DÁP rend.) határozzák meg.
A törvény ugyanis a következőket mondja ki: „VI. FEJEZET SZABÁLYOZOTT ELEKTRONIKUS ÜGYINTÉZÉSI SZOLGÁLTATÁSOK
25. A Kormány által kötelezően biztosítandó elektronikus azonosítási szolgáltatás. 46. § (1) A Kormány által kötelezően biztosított elektronikus azonosítási szolgáltatások:
a) eAzonosítás, valamint
b) emelt szintű kétfaktoros azonosítást biztosító ügyfélkapu.” (Forrás: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2300103.tv& – Wolters Kluwer – Minden jog fenntartva!)
Másrészt a 119. § kiegészíti az elmondottakat. Mindezek jobb áttekinthetősége végett elkészítettem alább egy, helyenként színessel, nyilakkal kiemelt tartalmú táblázatot.
A törvény szerint a kormánynak kötelezően kell biztosítania két elektronikus azonosítási szolgáltatást. Az egyik az 1. Ügyfélkapu+, a másik a 2. DÁP (Digitális állampolgárság Program) Mobilalkalmazás eAzonosítás funkciója.
Ez a két alkalmazás az említett törvény rendelkezése szerint, azaz az Ügyfélkapu+ és a DÁP Mobilalkalmazás 2025. december 31-ig párhuzamosan is használható. (Lásd táblázatban, 119. § (6)!)
Viszont 2025. december 31-én dönteni kell, melyiket fogjuk a későbbiekben használni. Ekkor kell jól átgondolni a döntést.
Ugyanis az idézett törvénynek ezen a helyén, 46. § (3) azt olvashatjuk, hogy „az Ügyfélkapu+ a digitális állampolgárság felhasználói profil aktiválásáig vehető igénybe, ebből az következik, hogy ha az állampolgár a DÁP Mobilalkalmazást aktiválta, akkor 2025. december 31. napjával (a kétféle azonosítási mód egyidejű használatának határideje) az Ügyfélkapu+ használat lehetősége számára megszűnik, feltehetően az előző pontban említett 2025. december 31-es dátum miatt terjedt el az a téves értelmezés, hogy ekkor az Ügyfélkapu+ is megszűnik, de le kell szögeznünk, hogy ez a DÁP Tv. rendelkezései alapján nincs így, az Ügyfélkapu+ ezt a dátumot követően is a Kormány által biztosított egyik elektronikus azonosítási szolgáltatás marad.” (Forrás: https://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/108109-tajekoztatas-az-ugyfelkapu-es-a-dap-mobilalkalmazas-hasznalatarol)
Függelék
Lehetséges kapcsolattartási, ügyintézési módok, felhasználói tapasztalatok
1. Az a természetes személy, aki nem tud vagy nem akar semmit interneten keresztül intézni. Nem akar sem DAP-ot, sem Ügyfélkaput, annak marad a Kormányablak. Minden magánszemélynek joga van ehhez.
Ki lehet töröltetni a kormányablaknál az ügyfélkaput, és vissza lehet állni a postai levelező rendszerre. A kormányablaknál be tudjak állítani, hogy „Nyilatkozom, hogy ügyintézéseim során az elektronikus utat választom a következő szervekkel: Egyik szerv sem” , ezután minden postán fog érkezni. Illetve, ha ügyet akar intézni, akkor személyesen kell felkeresnie egy-egy kormányablakot.
2.a) Aki az Ügyfélkapu+-t választja. A kétfaktoros azonosítás legegyszerűbb módja az e-mailes bejelentkezés is működik. Azaz a felhasználó e-mailben kap a belépéshez visszaigazoló kódot.
2.b) Én az Ügyfélkapu+-ra a totp-app online kód-generátorral lépek be. TOTP. app alkalmazást használni lehet számítógépen vagy más eszközön is, nem kell semmit telepíteni a telefonra. Hogyan működik?
Végezzük el a regisztrációt ez alapján: https://24.hu/tech/2024/12/31/ugyfelkapu-okostelefon-nelkul-totp-app-utmutato-lepesrol-lepesre/
Ha ez kész, akkor gondoljuk át, mit szeretnénk intézni, és azon az oldalon kezdjük meg a belépést.
Ha…
- Ügyintézést, akkor a https://magyarorszag.hu weboldalon van lehetőség.
Ha…
- Leveleket nézni. A Tárhely az alábbi linken: https://tarhely.gov.hu
3. A DÁP-ról nincs értelme hosszabban írni, a Google mindenki barátja, segítségével sok olyan oldalt találhatunk, melyek útmutatása során egyszerű a mobilalkalmazás letöltése és használata.
Kiss Magdolna
[Übersetzung aus dem Ungarischen:]
Digitale Staatsbürgerschaft und Kundenportal
Veröffentlicht am 31.01.2025
(Begriffe: Ügyfélkapu = Kundenportal; Kormányablak = Regierungsfenster)
DIE WAHRHEIT
Gesetz CIII von 2023 über den digitalen Staat und bestimmte Regeln für die Bereitstellung digitaler Dienste (kurz: DÁP-Gesetz)
Zielsetzung des Gesetzes:
Das „Ziel des Gesetzes ist es, die digitale Staatsbürgerschaft zu etablieren“.
Kurz gesagt, was bedeutet das in der Praxis?
Artikel 1: Digitale Dienstleistungen – insbesondere Identifizierung und Unterschrift, sichere elektronische Kommunikation und Dokumentenverwaltung, Online-Bezahlsystem für Dienstleistungen über Mobiltelefon und andere tragbare Geräte, die eine digitale Datenverbindung herstellen können – sind die erste Priorität […] f) die Digitalisierung des privaten Rechtsverkehrs.
Vorwort
Bevor mich jemand als „inkompetent“, „internetfeindlich“ und „digitalfeindlich“ bezeichnet, kann ich Ihnen sagen, dass ich mein erstes Computerprogramm 1985 selbst erstellt habe (obwohl ich nur einen kurzen Kurs darin besucht habe und mich eher als autodidaktischen „Informatiker“ denn als Anwender betrachte), ein kleines Latein-Tutorial für den Sprachunterricht.
Übrigens habe ich seit 1991 täglich mit der Computer-Internet-Welt zu tun, denn ich war der erste E-Mail-Nutzer bei „Pegasus Mail“. Damals arbeiteten wir noch mit DOS (Disk Operating System). Aber ich habe auch in die Apple-Welt hineingeschnuppert. Das habe ich eine Zeit lang genutzt.
Als wir unseren Verlag gründeten, begannen wir sehr schnell, online zu veröffentlichen. Unsere ersten Books-on-Demand haben wir 2008 veröffentlicht, als dies in Ungarn noch eine Kuriosität war. Seitdem haben wir mehrere Websites und Blogs in Eigenregie erstellt und betrieben, auf denen wir regelmäßig publizieren, auch in Form von so genannten Online-Content-Diensten“. Kurz gesagt, wir sind in der digitalen Welt „zu Hause“.
Allerdings kann ich auch mit Gewissheit sagen, dass es so etwas wie 100%ige Sicherheit nicht gibt. Was auch immer wir ins Internet stellen, wie auch immer wir es schützen, es kann jederzeit gehackt werden, es kann jederzeit gestohlen werden, ich kann es also löschen, wenn es vorher kopiert wurde, wenn es von Suchmaschinen erfasst wurde, wird es im Netz kursieren.
Am sichersten ist es also, wenn man zwei Möglichkeiten hat: die digitale und die traditionelle Papierablage. Deshalb gibt es von allen unseren elektronisch veröffentlichten Büchern auch eine Papierversion.
Da fällt mir ein Film ein. Als ich ihn zum ersten Mal sah, war ich trotz meiner Abneigung gegen leichte Actionfilme schon sehr schockiert. Er mag heute noch wie Science-Fiction wirken, aber leider befinden wir uns im Vorzimmer der Geschichte. Die Lektion ist sehr hart und leider auch aktuell; ein Vorbote des Missbrauchs der Persönlichkeit in dem ansonsten sehr verkürzten Film „Trapped in the Network“ (1995).
Nach all diesen „Entmutigungen“ sollten wir uns unsere Möglichkeiten ansehen, digital zu sein und dabei echte Menschen zu bleiben. Die aktuellen Gesetze erlauben uns das (noch).
Hauptthema
I. Wenn jemand einen Kundenportal-Zugang hatte, kann er sich auch später (nach dem 16. Januar 2025) noch für Kundenportal+ anmelden. Sie sollten dies jedoch lieber früher als später tun, da sie bis dahin keinen Zugang zu ihrer elektronischen Verwaltungsschnittstelle haben werden.
II. dem Irrglauben „nach dem 31. Dezember 2025 wird Kundenportal+ nicht mehr für alle zur Verfügung stehen“ sei hier widersprochen.
Nicht jeder wird Kundenportal+ nicht mehr nutzen können, sondern nur diejenigen, die bis dahin die DÁP Mobil-App aktiviert haben.
Lesen Sie mehr… Die neuen Regeln für die elektronische Verwaltung sind in dem bereits erwähnten Gesetz CIII von 2023 über den digitalen Staat und bestimmte Regeln für die Erbringung digitaler Dienstleistungen (DÁP-Gesetz) und dem Regierungsdekret 321/2024 (XI. 6.) über bestimmte Regeln für die digitale Bürgerschaft (DÁP-Dekret) festgelegt.
Im Gesetz wird das folgend so gesagt: „KAPITEL VI – REGELUNG DER ELEKTRONISCHEN KONTROLLDIENSTE
25. Elektronischer Identifizierungsdienst, der von der Regierung obligatorisch bereitgestellt wird. Artikel 46 (1) Elektronische Identifizierungsdienste, zu deren Bereitstellung die Regierung verpflichtet ist:
a) e-Identifikation, und
b) ein die Zwei-Faktor-Identifizierung gewährleistendes Kundenportal“ (Quelle: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2300103.tv& – Wolters Kluwer – Alle Rechte vorbehalten!)
Andererseits ergänzt § 119 das bisher Gesagte. Zur besseren Übersicht habe ich im Folgenden eine Tabelle erstellt, in der an einigen Stellen mit farbigen Pfeilen Inhalt hervorgehoben ist.
Das Gesetz verpflichtet die Regierung zur Bereitstellung von zwei obligatorischen elektronischen Identifikationsdiensten. Der eine ist 1. das Kundenportal+ und der andere ist die MobilApp des Programms für digitale Staatsbürgerschaft (DÁP) mit eID-Funktion.
Diese beiden Anwendungen können bis zum 31. Dezember 2025 parallel genutzt werden, wie es im oben genannten Gesetz vorgesehen ist, d.h. das Kundenportal+ und die DÁP-Mobilanwendung (siehe Tabelle, § 119 (6)!)
Am 31. Dezember 2025 muss jedoch entschieden werden, welches System danach verwendet werden soll. Zu diesem Zeitpunkt muss die Entscheidung sorgfältig abgewogen werden.
Denn an dieser Stelle des zitierten Gesetzes, in § 46 (3), heißt es: „Das Kundenportal+ kann bis zur Aktivierung des Nutzerprofils der digitalen Staatsbürgerschaft genutzt werden, was bedeutet, dass, wenn der Bürger die DÁP-Mobilanwendung aktiviert hat, am 31. Dezember 2025 (dem Stichtag für die gleichzeitige Nutzung beider Identifizierungsmethoden) die Möglichkeit der Nutzung des Kundenportal+ für ihn endet, vermutlich zu dem im vorherigen Punkt erwähnten Datum des Jahres 2025. Es sei jedoch darauf hingewiesen, dass dies nach den Bestimmungen des DÁP-Gesetzes nicht der Fall ist und dass das Kundenportal+ auch nach diesem Datum zu den von der Regierung angebotenen elektronischen Identifizierungsdiensten gehören wird.“ (Quelle: https://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/108109-tajekoztatas-az-ugyfelkapu-es-a-dap-mobilalkalmazas-hasznalatarol)
Anhänge
Mögliche Formen der Kontaktaufnahme, Verwaltung, Nutzererfahrung
1. Eine natürliche Person, die nichts online tun kann oder will. Wenn die Person den DÁP oder das Kundenportal nicht nutzen möchte, ist das Regierungsfenster die einzige Möglichkeit. Jede natürliche Person hat das Recht, dies zu tun.
Sie können das Kundenportal beim Regierungsamt abbestellen und zum Postsystem zurückkehren. Beim Regierungsfenster kann ich einstellen: „Ich erkläre, dass ich für meine Geschäfte mit den folgenden Stellen elektronische Mittel verwenden werde: keine der folgenden Stellen“, woraufhin alles per Post eintreffen wird. Alternativ müssen Sie persönlich bei einer Behörde vorstellig werden, wenn Sie ein Anliegen vorbringen wollen.
2a) Wenn Sie Kundenportal+ wählen. Die einfachste Art der Zwei-Faktoren-Identifizierung ist die Anmeldung per E-Mail. Das heißt, der Benutzer erhält einen Bestätigungscode per E-Mail, um sich anzumelden.
2b) Ich melde mich bei Kundenportal+ mit dem Online-Code-Generator totp App an. Die TOTP-App kann auf einem Computer oder einem anderen Gerät verwendet werden, ohne dass etwas auf dem Telefon installiert werden muss. Wie funktioniert das?
Registrieren Sie sich über diesen Link: https://24.hu/tech/2024/12/31/ugyfelkapu-okostelefon-nelkul-totp-app-utmutato-lepesrol-lepesre/ Wenn Sie etwas erledigen möchten, können Sie dies unter https://magyarorszag.hu tun.
Wenn…
Sie Briefe ansehen möchten. Der Online-Space befindet sich unter https://tarhely.gov.hu.
3. Es hat keinen Sinn, ausführlich über den DÁP zu schreiben, Google ist jedermanns Freund, es kann Ihnen helfen, viele Websites mit Anleitungen zu finden, die das Herunterladen und die Verwendung der mobilen App erleichtern.
Magdolna Kiss