Szerző: Nyári Gyula
Pécs és Lahti testvérvárossá lett.
A testvérvárosi kapcsolat során sor került a Lahti és a PVSK tájfutói csapatainak találkozójára Finnországban. A csapat vezetésével engem bíztak meg. A megállapodás értelmében a játékosok a játékosoknál, a vezetők a helyi vezetőknél lettek elszállásolva.
Lahti állomására érkezve a helyi játékosok (versenyzők) már vártak bennünket. Szemkontaktus alapján egymásra találtak a játékosok, majd az Audikkal, Volkswagenekkel, Volvókkal és hasonló autókkal lassan elhajtottak.
Én viccesen megjegyeztem; „ha titeket ilyen autóval visznek, képzeljétek, milyen kocsi jön értem?”
A fogadó delegáció vezetője elnézést kérve tájékoztatott, hogy az elnök (egy gyár) tulajdonosa pár perc késéssel fog érkezni, és megérkezéséig a restibe hívott egy kávéra. Úgy helyezkedtünk el, hogy az állomás előtti térre lássunk.
Pár perc múlva örömmel jelezte fogadóm, hogy az elnök megérkezett.
Én csak egy kombinált kis teherautót láttam a térre bekanyarodni, ezért némi szünet után megkérdeztem, hol az elnök.
Mire ő a kis teher kocsiból kiszálló ember felé intett, akit közvetlen barátilag üdvözölt, majd bemutatott bennünket egymásnak. A kölcsönös bemutatás után autóba szálltunk.
Menet közben megkérdeztem; „az autója javításban van?”
A válasz meglepő volt; „nem, ez az ő kocsija, nagyon praktikus, elöl három ülőhely van, és ők hárman vannak, így elférnek, és ha a környező faluban lévő kisebb részlegben valami alkatrész hiányzik, akkor a látogatást úgy időzíti, hogy az alkatrészt leszállítja. Ez nagyon takarékos megoldás. Ez a jármű olyan praktikus, ezért annyira szereti, hogy még a színházba is ezzel mennek”.
Nálunk ezt elképzelni sem lehetett volna, és talán még ma sem gyakorlat. Lehet, hogy ez a finn csoda része?
* * *
A Szerkesztő megjegyzése
A II. világháború után megújultak – bár kezdetben még csak tapogatózva, hiszen a finnek a nyugati országok közé számítottak – az 1800-as évekre visszatekintő finn-magyar kapcsolatok. Több magyar városban, így például Pécsett is a Hazafias Népfront szárnyai alatt működtek finn-magyar baráti társaságok.
1956 nyarán Pécs és Lahti lett az első testvérváros a két ország közötti együttműködésnek köszönhetően. A Népfront és a Béketanács szervezésében 1967-ben magyar küldöttek utaztak Finnországba, hogy az addig formális politikai kapcsolatot kulturális, sport és más tartalommal is megtöltsék. (Sopianae.net Szerkesztősége)
Fotó: Lahti centruma, By Pasixxxx (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons