Indításhoz kattintson a fekete videó-kép felületére!
Eredeti cím: Surpare de teren la Ocna Mures
Tags: Ocan Mures | Marosújvár
Romániában a Fehér megyei Marosújvárt, a Kolozsvártól hatvan kilométerre fekvő kisvárost egy rómaiak által használt sóbánya fölé építették. A bányát emberi hanyagságból 1947-ben, majd 1978-ban is elárasztotta a Maros, ezért ebben a bányarészben leállították a termelést. 2010. december 22-én az egykori sóbánya egyik vágata váratlanul beomlott, és a felszínen kétszáz négyzetméteres kráter keletkezett, amely egy szupermarket összeomlását okozta. A példátlan szerencsétlenségnek az volt a kiváltó oka, hogy megnőtt az elhagyott aknában a víznyomás, mivel a működő bánya, a helyi Salina vállalat gépei az aktív területekről ide szivattyúzták a vízfelesleget.
Az élelmiszerbolton kívül a pénzügyi hivatal épülete és a főút is károsodott, továbbá az összeomlás határán volt egy barkácsbolt is. Szükségállapotot rendeltek el a városban, a környező házak lakói is készen álltak a kiköltöztetésre.
2011 januárjában a szupermarket próbálta menteni árujából, amit lehetett. Az üzlet munkatársai – a lakossággal versenyezve – igyekeztek mielőbb kiemelni a tóból a süllyedéskor benne maradt termékeket. Hiába vontak ugyanis kétméteres kerítést a Marosújvár-i kráter köré, hogy megakadályozzák az élelmiszereknek a lakosok részéről történő gyűjtögetését, sok embert még ez sem riasztott vissza. A kerítést átugorva, próbálták az élelmiszereket kihalászni a vízből.
Több mint 17 millió lej kárt okozott Marosújváron a bányaomlás. A polgármester elmondta, összesen 17,6 millió lejre lenne szükség ahhoz, hogy megakadályozzák a kráter esetleges bővülését, és fel tudják tölteni a tízezer négyzetméteres lyukat, valamint helyre tudják állítani az omlás miatt tönkrement infrastruktúrát. A kráter kitöltésére 100 ezer köbméter speciális anyagra, többek között betonkeverékre és kavicsra lenne szükség, a helyszínre-szállításhoz pedig 5 ezer kamionra.
2012. májusában egy internetes bejegyzés szerzője felkereste az azóta Marosújvár nevezetességévé elhíresült helyszínt. Fényképeket is készített róla. Tömör megjegyzése szerint: „Helyreállítás azóta sem történt.”