Tiltakozunk az Éger-patak technokrata, az ökológiai egyensúlyt sértő mederrendezési terve ellen…
…ami a patak idejétmúlt „sztalinista” lebetonozásával, kövezésével: mederburkoló elem, keretelem, a medret teljesen beburkoló gabionpaplan, fák-bokrok kivágásával, az élőhelyek pusztulásával, a táj arculatának jelentős változásával, nagymértékű levegőminőség romlással járna. Ráadásul szembemegy, mind az Uniós, mind a magyar természetvédelmi jogszabályokkal! „A vízfolyások és tavak természetes és természetközeli állapotú partjait – a vizes élőhelyek védelme érdekében – meg kell őrizni. A vízépítési munkálatok során a természetkímélő megoldásokat kell előnyben részesíteni„ (1996. évi LIII. törvény 16. § (5)
Az Éger-patak, mint vízfolyás és komplett ökoszisztéma nemzeti érték, országos ügy!
Ehelyett követeljük a városi kezelő által önkényesen és ötletszerűen el-elzárt vízfolyás visszaállítását a korábbi szintre! Azt kívánjuk továbbá, hogy csak ott, ahol erre feltétlenül szükség van (kidőltek a magáningatlanok kerítései, kimosódtak az alapozások, hulladék halmozódott fel) ott javítsák meg a patak állapotát, de csak a mérnökbiológia módszereivel; „az elavult megközelítések helyett korszerű, környezetbarát, ökológiailag megfelelő, elegáns megoldásokkal, melyek a Természetet és az ott élők és érintettek igényeit is figyelembe veszik, mivel az az irány, mely a fenntarthatóság felé mutat és nemcsak hosszú- de már középtávon tartós megoldásokhoz vezet”. (Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság állásfoglalása és ajánlása. 2021.) Legyenek tekintettel a tájvédelmi szempontokra is: a patak mente kultúrtörténeti és esztétikai (természetközeli vízpart részletek, hagyományos patakhasználatot tükrözõ beépítések, építmények és a vízpart harmonikus együttese, hagyományos patakparti növénytelepítések stb.) értékeinek védelmére.
Ahol azonban a lakosság önkéntes alapon rendszeresen gondoskodik a partszakasza rendbentartásáról, ott ne történjen semmiféle változtatás. Legfeljebb egyeztessenek a lakossággal, mit várnak el tőlük, hogy a patak jókarban tartott legyen, és a – kb. 25 évente szokásos –, legközelebb tehát 2039-ben várható villámárvíznek ellen tudjon állni.
Pécs, 2022. 05. 10.
Aláírások:
P.S. Mivel nem sikerült eddig az önkormányzatot meggyőzni, hogy az általuk erőltetett terv nem felel meg sem nekünk, sem a környezetünknek, sem a fenntarthatóságnak, ezért a tiltakozásunkat fenntartjuk.