„Vox populi, vox Dei”
(Kedves Olvasó, ha a böngészőjén nem jelenik meg a lenti táblázat, akkor az egész cikket letöltheti innen. 10_pontWHE_SA PDF-formátumban)
A mecseki uránbányászat újjáélesztésének 10 legfontosabb előnye (a Wildhorse szerint)
A mecseki uránbányászat tervezett újraindítása számos gazdasági és társadalmi haszonnal járhat Pécs és a környező települések számára. A bányászat a közvetett és közvetlen adóbefizetéseken túl százak munkahelyét és családjuk hosszú távú megélhetését biztosíthatja. Ráadásul úgy, hogy a szocialista idők környezetszennyező technológiája már a múlté, hiszen jelenleg semmilyen hatóság nem tenne lehetővé hasonló alapokon nyugvó kitermelést. Ehelyett – a XXI. század igényeinek megfelelően – másként, nagymértékű gépesítéssel és korszerű eljárásokkal, jelentős részben a föld alá telepítve zajlik majd a kitermelés, amiből még a bánya fölött lakók* sem érzékelnek majd semmit.
*Tehát lakott terület alatt bányásznak majd (S. Á. megj.)
Wildhorse által felsorolt előnyök
|
Olvasói megjegyzések |
1. Munkahelyeket teremt: több száz1 ember dolgozhat közvetlenül a bányában, és ennél is többre tehető azoknak a száma2, akik közvetetten juthatnak álláshoz a szükséges kiegészítő, külsős szolgáltatásoknak köszönhetően.
|
1) azaz <500, mert ha több volna, akkor a „közel ezer” kifejezést szokás használni. A szóhasználat 200-400 ember foglalkoztatására utal. Ráadásul mindez a bizonytalan jövőben, legkorábban 6 év múlva. Csak összehasonlításként: a Pécsre települt elektronikai cégek most, 2012-ben 700-nál több alkalmazottat számlálnak, és további bővítést terveznek: Jabil 500-at, Flextronics <200 fölött. 2) Nincs semmiféle hatástanulmány, mert ha lenne, akkor konkrét számot közöltek volna az akcelerációs hatásra (függetlenül az állítás igazságtartalmától, mint pl. a győri Audi: 10-szeres akcelerátor-hatás). Vagy van hatástanulmány, de azért nem hivatkoznak rá, mert gyakorlatilag zérus kisugárzást prognosztizál (ez a valószínűbb).
|
2. Lökést kap a kereskedelem3 és a szolgáltató szektor, egyrészt hiszen a dolgozók és családjaik jobbára helyben – a térségben – költik el keresetüket, másrészt pedig a bánya az egyik legnagyobb Magyarországi befektetést4 jelentené
|
3) Ha 500 fő alkalmazottal számolok, akkor abból max. 250 pécsi (fizikaiak). A pécsiek, akik eddig munkanélküliek voltak, bizonyos létszükségleti cikkeket eddig is fogyasztottak, ezután sem fognak gyökeresen változtatni fogyasztói szokásukon, a fizetésük fennmaradó részéből legjobb esetben a fölgyűlt adósságaikat rendezik. Ha dolgoztak, akkor semmiféle változás nem lesz. A többiek egy része, talán 150, a környező településekről bejáró vendégmunkás másutt költ, itt még annyit sem, mint egy átutazó. A kb. 100 maradék, a messzebbről érkezett és „munkás-szállásokon” elszállásolt vendégmunkás fogja itt, legfeljebb szállóhelye közelében Élelmiszerboltok, éttermek, kocsmák, lokálok forgalmát fellendíteni. Az ausztrál vezetőséghez tartozó pár fő, ha idelátogat (nem valószínű, hogy ideköltözik) a hotelok számára jelent majd jövedelmet. 4) A befektetés a WHE-é, a gyártóeszközök biztosan külföldről jönnek, Mo-n nincs már olyan cég, amelyik képes lenne egy komplett uránbányát leszállítani
|
3. Bevételhez jutnak a helyi önkormányzatok, hiszen a Wildhorse által fizetendő iparűzési adó százmilliós5 nagyságrendű lesz.
|
5) Fogalmi zavar: nem a nagyságrend, az összeg lehet százmilliós. Az pedig meglepő lenne, ha nem a legkisebb mértéket garantáló települést választaná székhelyül. De ha Pécsett is marad, az összeg eltörpül Pécs költségvetéséhez képest. Valószínű elírással van dolgunk, mert egy korábbi tájékoztatón a cég még így nyilatkozott e kérdésről: „A tevékenység árbevétele éves szinten több 10 milliárd forintos nagyságrendű lehet…” WHE tájékoztató 2010.
|
4. Jelentős további bevételhez jut a központi költségvetés adókból (szja6, ÁFA,7 társasági adó8 stb.).
|
6) Csak a magyarországi munkások adójára számíthat, ez pedig kb. 300 fő esetén elenyésző. Vö.: 1. pont 7) Az export ÁFA-hozadéka zérus, a fogadó ill. a vegyesvállalati honos országban jelent bevételt, MO-n nem. 8) Az ilyen beruházások gyakorlatilag társaságiadó-mentesen működnek, ez a kedvezményük a letelepedésért cserébe, tehát pluszbevételt ez sem hoz.
|
5. Igen jelentős hazai hozzáadott termelési érték, jelentős export árbevétel9.
|
9) Ha ez igaz, akkor az ÁFA nem igaz. Valós hatása nincs, legföljebb árnyalati kormányzati pozíciójavítási tétel lehet éles hitelfölvételi helyzetben. De ez sem érzékelhető, főleg nem az első években
|
6. A Wildhorse társadalmilag felelős vállalatként10 anyagilag is hozzájárul a környező települések kulturális és társadalmi életéhez.
|
10) Ezt pár év(tized)es múlttal mondhatná, így a semmiből jőve csak blabla. „Messziről jött ember, azt mond, amit akar.”
|
7. A mélyművelésű, tömedékeléses fejtési módszernek11, valamint a bányavágatok felett húzódó, több száz méter vastag homokkő rétegnek köszönhetően a bányakár veszélye gyakorlatilag fel sem merül. 12
|
11) Szeretném látni, miként oldja meg – technikai és gazdaságossági szempontokat is figyelembe véve -, hogy a fejtést követően vissza is rakják a meddő-kőzetet vagy az ércfeldolgozás után visszamaradt meddőzagyat. Mennyi várakozási időt terveznek e munkafolyamatok között? (Lásd a WHE 8. pontja) Addig hol tárolják a kibányászott anyagot? Vagy addig állnak az új fejtésével, vagy az újat addig lent őrizgetik? Ha nem lesz vagy csak csekély mértékű a visszatömedékelés, akkor visszamaradnak járatok, lesznek nagy szállítások, és millió köbméter-számra halmozódik a meddő valahol. Az odavezető utak mentén a házak szétverve, a város idegenforgalma az „urán” szó asszociációi mellett a nagyfokú teherforgalom miatt végzetes sebet kap, a forgalom melletti épületek gyorsan és nagymértékben károsodnak. 12) Félő, hogy a cég mindezzel valójában csak azt az összeget kívánja csökkenteni, amit a bányászati tevékenység megkezdésekor a Bányakapitányság által szükségesnek ítélt mértékben egy zárolt számlára kell elhelyezniük, amely csak a Bányakapitányság engedélyével nyitható meg. Ez az összeg szolgál a bánya bezárása utáni rekultiváció finanszírozására és a működés alatt esetlegesen bekövetkező bányakárok fedezetére. Azaz ezzel a megfogalmazással már előre elhárít mindenféle felelősségvállalást egy esetleges bányakár esetén.
|
8. A modern eljárások következtében számos munkafolyamat a föld alatt zajlik. Csak a legszükségesebb dolgokkerülnek a felszínre, – és azok is csak ideiglenesen – mint például a vágatokból kitermelt, visszatömedékelésre váró meddő, vagy az ércdúsító üzem.13
|
13) Hol lesz az ércdúsító üzem? Milyen hosszúak az odavezető utak? Hiszen az itt haladó forgalom számára és min. 1-1 km. széles sávjuk mellett élő lakosságnak veszélyt jelentenek (sugárveszély, házak-repedezése, elértéktelenedés, pszichés hatások stb.)
|
9. A korábbinál jelentősen kevesebb14 meddő ás feldolgozási maradék kerül a felszínen elhelyezésre. A korszerű technológiai megoldásoknak köszönhetően elkerülhető a talaj, és ezáltal a felszín alatti vizek elszennyezése.15.
|
14) Ha ez igaz lenne, akkor itt konkrét arányszám állna. Mivel nincs arányszám, az azt jelenti, hogy nem lesz kevesebb. Ez pedig nem is lehet, ismerve a mecseki urán érctartalmát. Az 1900-as évek közepén-végén is az tette gazdaságtalanná a bányát, hogy 1 tonna érc 1,2 kg uránfémet tartalmazott (vagyis 0,12%-a volt a fémtartalom). A további bányászatra váró érctelepek a WHE kutatásai szerint még csekélyebb, csak 0,072%-os érctartalmúak. Ebben pedig értelemszerűen több a meddő. 15) Mivel éppen Pécs és környéke összefüggő karsztvízkészletét érintené a bányászat, ezért óriási szerepe van a hidrogeológiai vizsgálatoknak. A mecseki források eddigi feltérképezésénél hiányosságok, visszásságok tapasztalhatóak, ezért az így megismert eredmények nem minden szempontból felelnek meg a szakmai elvárásoknak. A kutatás jelen állása mellett, a lencséket átfúrva nincs az az isten, aki biztosat mondhatna. Ráadásul minél biztosabbra törekszik a cég, annál drágább. A költségoptimalizálás csökkentést jelent, és az eddigi titkolódzás csak annyit, hogy továbbra sem lesz erős és folyamatos hatósági kontroll.
|
10. A bányászat hosszú távú befektetés, 20-30 éven keresztül jelent biztos16 17 bevételt és megélhetést. |
16) 2-3 évtizedre biztonságot ígérni: még legalább ugyanekkora múltú cégeknek sem szokás bedőlni, nemhogy egy pár éve erre alapított projekt-kft-nek. Emellett pedig ígértek itt már több évtizedes biztonságot nagyobb háttérrel is, és tessék, meg lehet nézni, mi van belőle. 17) Az externáliákról egy szót sem ejt: a már a szocializmusban is titkosított egészségügyi-költségekről, amik nagyok voltak akkor is. A rekultivációról sem, pedig saját bevallása szerint is lesz bizonyos mértékű helyreállításra szükség. Az ezekre szánt összegeket pedig bárki bármikor bármit is állít, mindig az adófizetők pénzéből vonták el.
|
Ha ilyenek az előnyök, kíváncsian várom a hátrányokat. (S. Á.)